Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği

Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş., Danışma Kurulu Üyesi

Ankara Tevfik Fikret Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Arban Çitak, lisans üstü eğitimini Kanada’nın Québec şehrinde, Université Laval MBA Programı’nda “Karar Sistemleri ve Uluslararası Yönetim” uzmanlığıyla tamamladı.

1995 yılında Bombardier Transportation Kanada, Thunder Bay fabrikasında Bombardier grubuna katıldı. Bombardier Transportation Montréal ofisinde büyük ölçekli raylı araç projeleri yönetti. Bunlardan en önemlisi New York City Transit Authority için yapılan 1030 metro aracı projesidir. Proje direktörlüğü sırasında Bombardier’de Proje Yönetimi’nin dönüşümüne liderlik etti ve 2001 yılında Bombardier’nin Adtranz’ı bünyesine katmasıyla oluşan entegrasyon sürecinde bu yeni Proje Yönetimi Sistemi’nin yayılımında önemli rol oynadı. 

2005-2008 arasında İhale Direktörü olarak görev yaptı ve dünyanın birçok ülkesinde Raylı Sistem araç ihalelerine katılıp prestijli projelere imza attı. 2011 yılında Alstom Türkiye Hydro Power Grubuna katıldı. Deriner, Beyhan-1 ve Topcam Hidroelektrik Santrallerinin Proje Direktörlüğünü yürüttü. 2013’te MEA TIS-Ulaştırma Bilgi Sistemleri Genel Müdürü olarak Alstom Transport Grubunda İstanbul TIS Proje Ofisi’nin kurulmasına ve bu ofisin MEA Bölge Merkezi haline getirilmesine liderlik etti. 2014 yılında Alstom Türkiye Genel Müdürü olarak atandı ve 2020 yılına dek İstanbul ve Türkiye’de şehir içi ve ana hat projeleri gerçekleştirdi, MEA bölgesinin idari yöneticiliğini yaptı.

2020 yılında bu görevinden ayrılarak bağımsız çalışmalarına başladı.  2020 yılından bu yana Aselsan ve Tübitak dahil olmak üzere birçok kuruluşa Raylı Sistemler alanında verdiği sektörel danışmanlığın yanı sıra yönetim, kurumsal yönetim, strateji ve liderlik konularında destek oluyor.

Stratejik ortağı olduğu Arden Eğitim ve Yönetim Koçluğu, kurumsal dayanıklılık alanında referans olan Chicago’da yerleşik, ICOR-International Consortium for Organizational Resilience kuruluşunun Türkiye temsilcisidir. ICOR adına ISO Organizasyonel Dayanıklılık komite üyesi olan Arban Çitak aynı zamanda yönetici koçluğu yapıyor ve SAHA-MBA Programında liderlik modülü dersini veriyor. Kurumsal Dayanıklılık, Liderlik, Strateji, Kurumsal Yönetim ve Yönetim alanlarında bilgi ve tecrübelerini kuruluşların ve liderlerin başarısını artırmak için paylaşıyor.

ICterra Yazılım Mühendisliği’nde Danışma Kurulu Üyeliği yapmış olan Arban Çitak, 2023 yılında Summa ailesine katıldı. Danışma Kurulu Üyesi olarak Summa’ya kurumsal gelişim ve güçlü kurumsal yönetim yolunda eşlik ediyor.