Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği

Bilkent Üniversitesi

Anonim ortaklıklar, sermaye piyasası ve halka açık anonim ortaklık hukuku, yatırım kuruluşları, borsa, yatırımcının korunması alanlarında çalışmaları bulunmaktadır.

Uzmanlık alanları sermaye piyasası hukuku, halka açık anonim ortaklıklar hukuku, finansal kurumlar hukuku ve borsa hukuku olan Mehmet Çağlar MANAVGAT, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Sermaye Piyasası Kurulu’nun Hukuk Dairesi başkanlığını yürütmüştür. Doktorasını Ankara Üniversitesi’nden almıştır. Anonim Ortaklıklar, halka açık anonim ortaklıklar ve sermaye piyasası hukuku alanlarında kitapları, Banka ve Ticaret Hukuku ile Yaklaşım gibi dergilerin yanı sıra çeşitli üniversitelerin hukuk fakülteleri dergilerinde makaleleri bulunan Prof. Dr. MANAVGAT, Haluk Tandoğan Seminer Yarışması’nda birincilik kazanmıştır.

 

Güncel araştırma konuları anonim ortaklıklarda kurumsal yönetim ilkeleri, finansal piyasaların kötüye kullanılması ve bilgi kaynaklı suçlardan doğan hukuki sorumluluk olan Prof. Dr. MANAVGAT, Sermaye Piyasası Hukuku, Ortaklıklar Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku ve Finansal Kurumlar Hukuku derslerini vermektedir.