Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 1995 yılı mezunudur. Kısa bir dönem İnterbank A.Ş.’de yatırım danışmanlığı yapmıştır. Daha sonra Türk Henkel A.Ş.’de finansal analist olarak çalışmıştır. 2006 yılında “Değişkenlik Modelleri ve İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda Değişkenlik Modellerinin Kesitsel Olarak İrdelenmesi” başlıklı doktora tezi ile “doktor” unvanını kazanmış ve İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği doktora yarışmasında ilk beş tez arasına girerek ödül almıştır.

Halen İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Anabilim Dalı’nda Doçent olarak tam-zamanlı öğretim üyeliğine devam etmektedir. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde menkul değer ve portföy yönetimi, şirket değerleme, mühendislik ekonomisi konularında dersler vermektedir. Bunun yanı sıra Türkiye Bankalar Birliği’nde, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’nda (SPL), Kamu Gözetim Kurumu’nda, İş Bankası ve Garanti Bankası gibi finansal kuruluşlarda eğitimler yürütmektedir. Bir dönem İşletme Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği yapan Eren SARIOĞLU, halen İstanbul Üniversitesi Sermaye Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (SERPAM) genel sekreterliğini yürütmektedir ve İşletme Fakültesi Dergisi’nin editörlerindendir.

Serra Eren SARIOĞLU, birçok şirket birleşme ve satın almalarında danışmanlık yapmış ve değerleme uzmanı olarak “Şirket Değerleme” raporları yazarak konuyla ilgili görüş bildirmiştir. TÜBİTAK projelerinde danışman olarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ise hibe programlarında hakem olarak görev almaktadır. “risk modelleme, portföy yönetimi, varlık değerleme” konularında çok sayıda çalışması bulunmaktadır. Ayrıca Sermaye Piyasası Lisanslama sınavlarına yönelik SPL tarafından hazırlanan kitaplarda bölüm yazarlığı ve editörlük yapmaktadır.

Serra Eren SARIOĞLU İstanbul Teknokent’te faaliyet göstermekte olan Ludens İleri Finansal Hizmetler ve Danışmanlık Ltd. Şti.’nin kurucularındandır. Ludens, SPK’dan fon rating konusunda ilk yetki belgesi alan kuruluştur (Ocak 2015). Ludens, yatırım ve emeklilik fonlarının ratinglerini Mayıs 2015’ten itibaren periyodik olarak internet sitesinde (http://www.ludens.com.tr) yayınlamaya başlamıştır