Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) olarak, bu yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliği ile düzenlediğimiz XIII. Kurumsal Yönetim Zirvesi’nin ikinci ve son gününde, XI. Kurumsal Yönetim Ödülleri sahiplerini buldu. Şirketlerin bir önceki yıl elde ettikleri kurumsal yönetim derecelendirme notlarının baz alındığı listeye göre, 2020 yılında BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip ilk üç şirket Garanti BBVA, Aksa Akrilik ve Doğuş Otomotiv oldu.

XI. Kurumsal Yönetim Ödülleri’nin “BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş” kategorisinde Garanti BBVA ve Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., geçen yıl olduğu gibi ilk iki sıradaki yerini korudu. Listenin üçüncü sırası ise Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş.’nin oldu.

Garanti BBVA bu ödülün yanı sıra, “Yönetim Kurulu Kategorisinde En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş” sıralamasında da listenin zirvesinde yer aldı.

Notunu en çok artıran şirket Türk Traktör ve Ziraat Makineleri

Şirketlerin bir önceki yıl elde ettikleri ‘kurumsal yönetim derecelendirme notlarının baz alındığı listede, “Kurumsal Yönetim Endeksinde Son 1 Yılda Notunu En Çok Artıran Kuruluş”Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. oldu.

Halka açık olmayan şirketler kategorisinde iki ödül

“En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Şirket” kategorisindeki ödüller iki farklı grupta değerlendirildi. “Halka Açık Olmayan Reel Sektör Şirketi” kategorisinde Sütaş; “Halka Açık Olmayan Finans Şirketi” kategorisinde ise Garanti BBVA Emeklilik ilk sıranın sahibi oldu.

STK’larda ilk sıra Darüşşafaka’nın

“En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip İlk 3 STK” kategorisinin zirvesinde ise Darüşşafaka Cemiyeti yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ikinci sırayı elde ederken, onu Türkiye İç Denetim Enstitüsü izledi.

XI. Kurum Yönetim Ödülleri Töreni’ni izlemek için lütfen tıklayınız.