Elektronik Genel Kurul Sistemi’nin gelişmiş ve gelişmekte olan 18 ülkeye satış ve pazarlanması konularında MKK ve NASDAQ OMX arasında ön anlaşma imzalandı.
 
MKK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yakup Ergincan; bu tarz uluslararası işbirliği anlaşmalarının ve ürettiğimiz finansal yazılımların yurtdışına satışının İstanbul’un Uluslararası Finans Merkezi hedefine ulaşmada doğru yolda olduğumuzu göstermesi açısından oldukça anlamlı olduğunu, imzalanan anlaşmanın sermaye piyasalarımız, bilişim sektörümüz ve yazılım üretim ve ihracat kapasitemiz açısından da çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.
 
Dünyada genel kurullara elektronik yöntemlerle katılıma ilişkin çeşitli uygulamalar olmakla birlikte, genel kurul süreçlerinin hem ihraççılar, hem aracı kurumlar hem de pay sahipleri tarafından baştan sona yerine getirilebildiği başka bir sistem daha bulunmuyor. e-GKS uluslararası standartlar ile Avrupa Birliği Direktiflerine uygun ve dünyadaki örneklerinin de ötesinde bir sistem. e-GKS ile, dünyada ilk defa sınır ötesi oy kullanmanın önündeki tüm engeller ortadan kaldırıldı. e-GKS, aralarında Financial Times’ın da yer aldığı yabancı medyada ve uluslararası inceleme ve raporlarda örnek gösteriliyor.
 
Tüm bileşenleri ve yazılımı MKK tarafından tamamlanan e-GKS; TÜBİTAK tarafından Ar&Ge desteği aldı. Ayrıca, “Best Use Of Online Services (Çevrimiçi Hizmetlerin En İyi Kullanımı)” kategorisinde Uluslararası “Financial Sector Technology Awards” Yarışmasında ve Türkiye Bilişim Derneği’nin “Bilişim 2013 Hizmet Ödülü” kapsamında “Yenilikçi Uygulama” kategorisinde Birincilik Ödülleri kazandı. e-GKS son olarak 2014 International Data Corporation, Türkiye CIO Zirvesi’nde “En İyi İnovasyon” ve “En İyi Maliyet Verimliliği” Projesi dallarında ödüle layık görüldü.